JAZYK ITA  /  DE  /  EN  /  FR  /  SK
 

PRAŽIAREŇ KÁVY ZALOŽENÁ V ROKU 1925

Venturato má históriu a snahu pre dokonalosť, ktorá začala v roku 1925 a aj naďalej bude podporovať rovnaké hodnoty: lásku, vášeň, zručnosť a maximálnu úroveň kvality.

 
  | | | | |  
 
Skip Navigation Links.

CELOŽIVOTNÁ CESTA

Tento príbeh je dlhý ako román...

Príbeh, ktorý sa chystáte čítať je pravdivý a naozaj sa stal. Hlavným hrdinom príbehu nie je nikto iný ako Káva, najobľúbenejší nápoj na celom svete. Ide o fascinujúce dobrodružstvo – dobrodružstvo, v ktorom rodina menom Venturato hraje svoju oprávnenú rolu.Príbeh, ktorý by sme Vám radi rozpovedali, sa začína po skončení 1. svetovej vojny. Etiópia a Eritrea sa dostali pod správu Talianska a tak sa bratia – Cirillo a Antonio – rozhodli odcestovať do Afriky. S prázdnymi rukami a mladíckym nadšením sprevádzaní len svojimi vlastnými menami odišli za dobrodružstvom. V Etiópii objavili čarovný nápoj, ktorý sa vyznačoval intenzívnou a osviežujúcou chuťou a dovtedy sa v Európe podával iba v najvyšších kruhoch. Káva, vypestovaná z rastlín v tejto krajine, bola pripravovaná v štýle nazývanom Berberan, čo znamenalo teplá a voňavá. Vychutnávali si ju každučký deň svojho pobytu v Afrike.

V Etiópii bratia objavili nápoj charakteristický svojou intenzívnou a osviežujúcou chuťou, ktorý bol v tej dobe určený len pre ľudí z vyšších kruhov v Európe. Káva, ktorej názov bol odvodený z rastliny pochádzajúcej z tejto krajiny, bola pripravená v štýle Berberan, podávala sa teplá a voňavá. Bolo mi potešením, že som mohol sprevádzať bratov Venturatovcov po celú dobu ich pobytu v Afrike.

Po niekoľkých rokoch sa bratia Venturatovci rozhodli vrátiť do rodnej krajiny do mestečka Treviso, avšak spomienky ich na voňavú vzdialenú krajinu neopúštali. Antonio Venturato neustále hľadal spôsob, ako by stále mohli udržiavať vzťah s milovanou Afrikou. V roku 1925 prišli bratia s nápadom založiť dovoznú spoločnosť. Onedlho bratia a ich partneri získali licenciu a založili „ Management dovozu koloniálnych produktov“. Práve tento moment sa označuje za začiatok slávnej pražiarne kávy Venturato.

Bratia Venturatovci sa už do Etiópie nikdy nevrátili aj napriek neodolateľnej príťažlivosti, ktorá ich vábila späť. Jednoducho nemali čas, kedže sa im začalo v podnikaní nesmierne dariť. Miesto Etiópie cestovali po rozľahlých kútoch sveta. Už ako zbehlí podnikatelia, neuspokojili sa s výberom káv v prístavnom meste Terst. Rozhodli sa absolvovať ďaleké výpravy do vzdialených krajín. Nadviazali obchodné kontakty a priateľstvá v Brazílii, Kolumbii a na Pobreží Slonoviny a privážali suroviny na praženie kávy z najlepších regiónov z týchto krajín. Vďaka zásluhám Valentina Venturata, Cirillovho syna, dokázali založiť kávové plantáže na Madagaskare. Častokrát tu sami čakali na zber úrody a skoro ráno vyrážali s oberačmi na plantáže, len aby sa presvedčili, že len tie najzrelejšie a najzdravšie kávové bôby budú vybraté na ďalšie spracovanie. Tieto vzťahy čiastočne pretrvávajú dodnes, čoho dôkazom sú označenia vyrazené na jutových vreciach presne tak, ako to bolo pred sto rokmi.

Pre tých, ktorí pri káve relaxujú alebo sa potrebujú sústrediť, pre tých, ktorým v krvi koluje "kofeín", pre tých, ktorí pijú len jednu šálku, ale musí byť vynikajúca. Pre tých, ktorí sú presvedčení, že káva im prospieva a ktorí trvajú na tom, aby pili len tú najlepšiu. Pre tých, ktorí si vždy mysleli, že bez kávy by bola chuť života nejaká prázdna. Pre tých, ktorí sa zbláznili pre kávu a nikdy by nepriznali, že je to z kapučína.

Caffe Venturato è su Facebook © KÁVA VENTURATO 2010 - La Coloniali srl
Všetky práva vyhradené - Adm - web - VAT IT03603230263 -